Odchudzanie dzięki nabiałowi

Mleko i produkty mleczne

Jeśli nasza dieta jest odpowiednio zbilansowana, a jednocześnie nie zapominamy o znaczeniu, jakie ma systematyczne wykonywanie ćwiczeń fizycznych, możemy mieć pewność, że nasza walka z nadwagą lub otyłością jest bardziej efektywna. Warto pomyśleć jednak również o diecie, dla której charakterystyczne jest to, że jest ona bogata w nabiał. Dieta taka nie tylko przeciwdziała utracie tkanki tłuszczowej, ale również sprawia, że rośnie tempo, w jakim pozbywamy się komórek tłuszczowych, które zdążyły się już zadomowić w okolicach jamy brzusznej.

Odchudzanie

Zarówno nadwaga, jak i otyłość nie bez przyczyny są zaliczane do chorób cywilizacyjnych dwudziestego pierwszego wieku. Co więcej, można mówić o nich jako o głównym czynniku przyczyniającym się do rozwoju licznych chorób o przewlekłym charakterze takich, jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, zwyrodnienia układu kostnego oraz miażdżyca. Utożsamia się je również z jedną z przyczyn bezdechu sennego, a nawet – zaburzeń hormonalnych. Oczywiście, trudno mówić o jednej tylko przyczynie problemów z otyłością i nadwagą.

Najczęściej jest to dieta z nadmierną podażą kalorii, często połączona z brakiem aktywności fizycznej lub z aktywnością taką znajdującą się na bardzo niskim poziomie. Niestety, nie bez znaczenia są również predyspozycje genetyczne oraz obecność chorób przewlekłych takich, jak choćby niedoczynność tarczycy. Bywa i tak, że utrzymanie wagi na prawidłowym poziomie staje się skomplikowane przede wszystkim dlatego, że zostało zastosowane określone leczenie farmakologiczne. Jeśli otyłość nie jest leczona, obniża się poziom życia osób chorych. W pewnym momencie może to prowadzić do utrudnienia samodzielnego funkcjonowania, a nawet do stanów depresyjnych.

Problem z otyłością

Sama otyłość nie zawsze przyjmuje identyczna postać. Wiele zależy od tego, w jaki sposób rozmieszczona jest tkanka tłuszczowa i to właśnie w tym kontekście mówi się zarówno o otyłości typu jabłko, jak i typu gruszka. Ta pierwsza częściej występuje u kobiet i mężczyzn już po okresie menopauzy, nadmiar tkanki tłuszczowej gromadzi się bowiem wówczas w okolicach jamy brzusznej. Gdy mamy do czynienia z otyłością typu gruszka – tkanka tłuszczowa jest umieszczona przede wszystkim w okolicach ud i bioder, nie jest więc zaskoczeniem, że problem ten dotyczy przede wszystkim kobiet.

Diety odchudzające

Opublikowane niedawno badania potwierdziły, że jeśli będziemy stosować dietę bazującą na mleku i jego przetworach, a jednocześnie nie zapomnimy o znaczeniu ćwiczeń fizycznych, możemy liczyć na to, że przyspieszymy tempo, w jakim tracić będziemy tkankę tłuszczową, choć sama tkanka mięśniowa będzie się utrzymywać na jednakowym poziomie. Eksperyment przeprowadzono prosząc o udział w nim dziewięćdziesiąt kobiet i dzieląc je na trzy grupy.

Każda z nich stosowała inną dietę – z wysoką ilością białka i duża liczbą produktów pochodzenia mlecznego, z odpowiednią do dziennego zapotrzebowania ilością białka i normalną liczbą produktów pochodzenia mlecznego orz z właściwą dla dziennych potrzeb ilością białka, ale przy niska liczbą produktów mlecznych. Panie otrzymywały niskotłuszczowe mleko, pełnotłusty ser twarogowy i jogurty naturalne, samo badanie trwało zaś aż szesnaście tygodni.

Efekty były zbliżone, okazało się jednak, że w pierwszym przypadku odnotowano największy spadek tej tkanki tłuszczowej, która wcześniej gromadziła się w okolicy jamy brzusznej. Okazało się też, że odnotowano wzrost tak zwanej beztłuszczowej masy ciała, choć przy pozostałych grupach badanie potwierdziło jej spadek.