Świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne pod względem właściwości dorównują naturalnym owocom i warzywom - dostarczają witamin i minerałów, odżywiają komórki, usuwają toksyny. Spożywanie świeżo wyciskanych soków jest zalecane w każdym wieku.
Sok zamiennikiem owocu?
Świeżo wyciskane soki posiadają właściwości porównywalne z naturalnymi owocami, a jedyną różnicą jest ilość błonnika, która w sokach jest nieco mniejsza. Ilość witamin i minerałów jest taka sama, natomiast zawartość antyoksydantów zależy przede wszystkim od sposobu pozyskiwania soku.
Różne metody otrzymywania soków
Sok można otrzymać w różny sposób, większość osób decyduje się na wygodne i szybkie sokowirówki. Uzyskanie soku za pomocą tego urządzenia jest szybkie i bezproblemowe, należy jednak pamiętać, szybkość obrotów podczas wirowania niekorzystnie wpływa na delikatne składniki soku, co automatycznie przekłada się na jakość produktu.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są wolnoobrotowe lub ręczne wyciskarki, za których pomocą można uzyskać pełnowartościowy sok. Należy jednak pamiętać, że wyciskarki ręczne posiadają niższą wydajność i wymagają więcej wysiłku.
Na czym polega sokoterapia?
Sokoterapia to nie tylko spożywanie soku, ale przede wszystkim jego odpowiednie przygotowanie. Sok należy wyciskać bezpośrednio przed spożyciem, nie należy robić soków na zapas i przechowywać je w lodówce, gdyż w ten sposób zostaje obniżona ich wartość.
Warzywa i owoce, z których wyciskane są soki powinny pochodzić z upraw ekologicznych, na których nie używa się chemicznych nawozów i środków ochrony roślin.
Soki powinny być wyciskane za pomocą wyciskarek, które nie obniżają zawartości antyoksydantów i enzymów w soku.
Częstotliwość spożywania soków
Soki, zwłaszcza warzywne, można pić bez ograniczeń, wskazane jest codzienne spożywanie odpowiedniej ilości świeżych soków – jeśli są one zamiennikiem świeżych warzyw i owoców, wskazane jest spożycie pięciu porcji soku w ciągu dnia, najlepiej półgodziny przed posiłkiem.
Warto pamiętać, że spożywanie znacznych ilości soków, zwłaszcza zielonych, może przyczynić się do pogorszenia samopoczucia, zwłaszcza w pierwszych dniach sokoterapii – jest to zjawisko jak najbardziej pożądane i świadczy ono o tym, że w organizmie zachodzą procesy związane z oczyszczaniem. Sytuacja taka – w zależności od ilości toksyn – może trwać nawet kilka dni.
Dla zdrowia
Zaletą soków warzywnych i owocowych jest to, że szybko ulegają strawieniu, dlatego też nie obciążają one układu trawiennego. Pożądane składniki w krótkim czasie są transportowane do krwi, dzięki czemu docierają do wszystkich komórek,
Świeże soki posiadają wiele cennych właściwości – odkwaszają, regulują procesy biochemiczne, ponadto zawierają naturalne antybiotyki i składniki biochemiczne.